rozpylanie środka owadobójczego

Jakie insekty są najczęstszym problemem w polskich domach?

Pojawienie się owadów lub pajęczaków w budynkach mieszkalnych oraz obiektach użytkowych jest niepożądane ze względu na wiążące się z tym zagrożenie epidemiologiczne i uciążliwość takiej obecności. We własnym zakresie trudno jednak poradzić sobie z inwazją, ponieważ większość ogólnodostępnych środków ma niewielką skuteczność. Metodą na radzenie sobie z niechcianymi „lokatorami” jest zwróceni się o pomoc do specjalistów zajmujących się zawodowo dezynsekcją np. zwalczaniem pluskiew. W Bydgoszczy działalność tego rodzaju prowadzi firma Pest Ekspert, która oferuje również deratyzację, dezynfekcję oraz deawionizację. Przekonajmy się, jakie owady są najbardziej problematyczne i sprawdźmy, jak się je eliminuje.

Jakie owady są szczególnie uciążliwe?

Obecność owadów w budynkach mieszkalnych i użytkowych jest niepożądana, ponieważ często roznoszą one różnego rodzaju zarazki, a także mogą być bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Wśród najczęściej stwarzających problemy owadów biegających znajdują się prusaki, karaluchy oraz mrówki faraona, a także przedostające się rurami odpływowymi rybiki. Niechcianymi gośćmi są również owady latające. Chodzi tu głównie o mole spożywcze, ale także osy, muchy i meszki. Bardzo poważnym wyzwaniem będzie też obecność żywiących się ludzką krwią pluskiew.

Jakimi metodami można pozbyć się owadów?

Do zwalczania owadów stosuje się różne metody, w zależności od tego, z jakim ich gatunkiem mamy do czynienia. W grę wchodzą przede wszystkim metody chemiczne, polegające na używaniu substancji niszczącej intruzów na różnych stadiach rozwoju. W tym celu sięga się po wykładanie specjalnych żelów, wykonywanie oprysków insektycydami, a także używanie bardzo skutecznego zamgławiania ULV. Popularnością cieszą się też metody fizyczne takie jak dezynsekcja termiczna oznaczająca znaczne podwyższanie temperatury w celu wyeliminowania złożonych jaj, a także wymrażanie wiążące się z jej obniżeniem. Często używane jest też promieniowanie jonizujące, ultrafiolet oraz ozonowanie.