mężczyzna w kombinezonie ochronnym wykonuje dezynfekcje

Różnice między dezynfekcją a dezynsekcją

Troska o poziom bezpieczeństwa i higieny w obiektach mieszkalnych i użytkowych obejmuje nie tylko ich regularne sprzątanie, ale także korzystanie z możliwości oferowanych przez firmy działające w branży określanej jako DDDD lub 4D i związanej z wykonywaniem usług deawionizacji, deratyzacji, dezynsekcji oraz dezynfekcji. We Włocławku w takiej działalności specjalizuje się firma Pest Ekspert, obsługująca zv

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to działania podejmowane w celu pozbycia się drobnoustrojów chorobotwórczych, a więc bakterii różnych szczepów np. Salmonella, Escherichia coli czy Staphylococcus lub Legionella. Niszczone są również wszelkiego rodzaju wirusy, pojawiające się w pomieszczeniach za sprawą pobytu w nich osób cierpiących na rozmaite choroby od grypy po COVID-19. Usuwane są też różnego typu grzyby i ich formy przetrwalnikowe, tj. unoszące się w powietrzu zarodniki, w tym pleśnie. Dezynfekcja to także eliminowanie pierwotniaków. W tym celu stosowane są zwykle środki chemiczne – zawierające stężony alkohol, silne utleniacze, a często także różne kwasy albo zasady. Poza chemikaliami korzysta się z technologii ozonowania i naświetlania promieniowaniem ultrafioletowym o specjalnie dobranej długości fali.

Czym jest dezynsekcja?

Dezynsekcja to proces polegający na pozbywaniu się owadów latających i biegających. Może dotyczyć tępienia prusaków, mrówek faraona czy pluskiew, ale także usuwania komarów oraz meszek czy niezwykle niebezpiecznych os i szerszeni. W zależności od sytuacji przy walce z owadami korzysta się z preparatów biobójczych np. pestycydów, a także rozmaitych technologii termicznych związanych z używaniem bardzo niskich lub wysokich temperatur.